piatok 22. júla 2016

Zapečená cuketa špenát medvedí cesnak a bryndza


 

čo treba:
cuketa
špenát
medvedí cesnak (zásoby z mrazničky)
bryndza
cibuľa
cesnak
feta syr
gouda/eidam/parmezán - skrátka tvrdý syr
vajíčka 3
kefír (mléko)
paradajky
bylinky, koreniny







Nadrobno nakrájanú cibuľku a cesnak osmahneme na kokosáku a prihodíme k tomu postrúhanú cuketu (keď chcete môžete si ju nechať odšťaviť zasypanou soľou, ale neni to treba robiť), špenát a medveďa cesnakového.  Premiešame a necháme ich všetkých pekne chvíľku osamote vo woku.

 


Zatiaľ si prichystáme zapekaciu misku/misu/pekáč potrieme ho kokosákom. Vrátime sa k woku premiešame posolíme obylinkujeme dokoreníme a šupneme všetko do pekáča. Zatiaľ som si rozmiešala vajíčka s troškou kefíru, pokrájala paradajku a nachystala bryndzu s fetou.
Kedže všetko rada miešam rukami nechala som si cuketovo-špenátovo-medveďovú zmes trošička vychladnúť len tak aby som si nespálili ruky. Prihodila som fetu, bryndzu a poriadne premiešala ak treba dokorením dosolíme dobylinkujeme (všetko odhadom podľa jazykových chuťových buniek). Zasa premiešame rukami, ak sa neradi špiníte kľudne môžete použiť akýkoľvek miešací kuchynský nástroj, to musí byť v každej kuchyni.
Zasypeme to rajčinkami alebo jednou obrovskou, zalejeme kefírovým vajcom a na vrch ešte postrúhame ten tvrdý syr, ktorý máme doma k dispozícii.

 

 

 

 
A už len hodíme do rúry na 170 stupňov c na 30-35 minút. Vrch by mal byť krásny hnedý chrumkavý.
 

Cuketovo karfiolové placky s feta syrom bez múky



čo treba:
cuketa
karfiol
cibuľa/pór
cesnak
ražné vločky
feta syr
vajíčka 2
bylinky




Cuketu si postrúhame a nasolíme aby nám pustila šťavičku, ktorú rozhodne nepotrebujeme. Soľ necháme pôsobiť a zatiaľ si rozmixujem karfiol, ktorý zmiešam s nakrájaným feta syrom. Keď už je cuketka vyšťavená ako sa patrí vodu zlejeme a prihodíme ju ku krafiolovo-fetovej zmesy. Primiešame nadrobno nakrájaná cibuľku, cesnak bylinky (majoránka, bazalka, tymián, chili) soľ, troška kokosáku (nech sa nám nelepia na papier) a vajíčka, aby sme mali super cestíčko. Aby placky držali aspoň nejaký tvar prihodíme tam zopár rozmixovaných aj celých vločiek na zhustenie. Všetko poriadne premiešame rukami a začneme vytvárať placky srdiečka čokoľvek len chceme. Vyberieme si plech na ktorý hodíme pečiaci papier a pricapneme naše vytvarované placky. Do predhriatej rúry šupneme na 170 céčkových stupňov na cca 30 minút.

Placky som dozdobila čerstvou bazalkou a mini chili papričkami.
Mňamka obrovská.



utorok 19. júla 2016

zapekané fazuľové lúsky s pšenom





čo treba:
fazuľové lúsky biele
pšeno
bryndza
cesnak
cibuľka/pór
bylinky
himalájska soľ

Lúsky si opláchneme ak sú mladé nemusíme s nimi už nič robiť, ak sú staršieho dáta treba poodkrajovať končeky. Dáme ich povariť tak na 10 minút do osolenej vodičky.
Medzitým si prepláchneme pár krát aj pšeno podobne ako ryžu, cca 1 hrnček. Varíme zhruba 15-20 minút, kým nám pekne nenarastie a nezmäkne.
Olúpeme si cesnak nakrájame spolu s pórikom či cibuľkou, šupneme ich na panvicu a orestujeme na chvíľku na kokosáku. Na chvíľku tam prihodíme aj uvarené lúsky a ponaháname ich na rozpálenej panvici či woku. Vytiahneme si pekáčik, ktorý potreme kokosákom nech sa nám to nepripeče. A už tam len šupneme lúsky, pšeno a bryndzu a celé to premiešame a dokoreníme (chili, čierne korenie, kurkuma) dobylinkujeme (koriander, bazalka, tymián) a dosolíme.
Pečieme na 180 céčkových stupňov 30-35 minút.





Na tanieri dozdobíme čerstvou bazalkou a príloha je pickles :)




čoko banánová zmrzlina RAW








jednoduchá vynikajúca zmrzkaaaa bez mlieka - RAW :)

čo treba:
banány
kakao
oriešky

Banány si rozkrájame a dáme zamraziť na pár hodín aspoň. Potom ich vyberieme a hodíme do mixéra a rozmixujeme na krásnu hustú kašičku. Prihodíme kakao prípadne čo budete chcieť. Rôznym kombináciám a fantázii našich mozgových závitov sa medze nekladú. Môžete dať jahôdky, alebo akékoľvek iné sezónne ovocie na aké máte chuť.
Rozmixujeme hodíme spolu všetko a hodíme do misky, ktorú šupneme do mrazáku.

 
 


Ja som si ešte na vrch posekala lieskovce a posypala a až potom šupla do mrazáku. Zmrzlinka je vynikajúca osviežujúca a hlavne zdravá ;)




čoko marhuľový koláčik bez múky


Veľmi jednoduchučký a ľahký mňamkový koláčik.

čo treba:
marhule
vlašské orechy a mandle (pomleté)
kokos
kakao (z kakaových bôbov)
čokoláda 70 % a viac
kakaové maslo
2 vajíčka
škorica
med
sóda

Pomelieme si oriešky dávam odhadom ale zhruba to mohlo byť 180 až 200g dokopy. Prihodíme k nim kokos, kakao, škoricu a sódu a premiešame.
Do vodných lázní si hodím roztopiť kakaové maslo a kvalitnú čokošku. Nepridávam to horúce ale chvíľočku počkám kým vychladne a prišupnem celú čoko zmes k cestu.
Zatiaľ si oddelím žĺtka od bielok. Žĺtka si vyšľahám s medom alebo iným sladidlom a potom to krásne poputuje k cestu, všetko spolu premiešam už to začína mať lepšiu konzistenciu.
A zostali mi bielka, ktoré si tiež vyšľahám ručným mixérom do krásnej bielej peny - snehu. Postupne ho primiešavame do cestíčka až je také krásne nadýchané.
Už nám zostáva len umyť odkôstkovať rozkrájať a poukladať marhulky na vrch koláčik a šup s ním do trúby na 170 céčkových stupňov na 20-30 minút. Cesto sa nesmie lepiť - použijeme špáratkový test. :)
Vynikajúci koláčik je na svete ;)





pondelok 11. júla 2016

Hrachová kaša s osmahnutou zeleninkou





čo treba:
hrach cez noc namočený
soľ himalájska
cibuľka/pór
cesnak
koreniny, bylinky
zelenina (dali sme mrazenú čínsku zmes)
tekvicové a slnečnicové semienka
tekvicový, konopný, olivový olej
čerstvá bazalka na dozdobenie


Hrach si namočíme do vody najlepšie cez noc, prepláchneme zo dva razy a dáme variť, dochutíme soľou, čiernym korením, tymiánom, chilli, korianderom. Priebežne premiešame, varíme kým nezmäkne .
Nakrájam si pórik a cesnak, šupnem ich na panvicu s kokosákom nech sa mi troška rozpália do zlatova a pustia tú užasnú vôňu, ktorú milujem pri varení. Prihodíme k tomu zeleninku mrazenú, ak máme čerstvú rozhodne lepšia čerstvá a necháme troch osmahnúť.
Keď hrášok uvarený prihodím k nemu troška pórika a rozmixujem na úžasnú kašu. Šupneme na tanier prihodíme zeleninku, doplníme slnečnicovými a tekvicovými semienkami, pár kvapiek tekvicového a konopného oleja, prípadne aký chcete a máte (aj nič, len nám sa to tam žiada) a ešte okrasa na záver bazalka. Hotovo.
Papali sme s pickles z červenej repy a tekvice.

RAW makovo-jabĺčkový koláčik s avokádovo kakaovým krémom




Bez varenia, bez pečenia zdravý rýchly a chutný raw koláčik.

čo treba:
mak - odšťavený
vlašské orechy a mandle
3 jabĺčka
kokos
melasa/med
citrónová šťava
datle, brusnice
krém: avokádo, kakao, tahini pasta a med a posekané lieskovce


Základ koláčiku tvorí mak zmiešaný s posekanými orieškami a kokosom. (Čo to znamená odšťavený mak? Urobili sme si makové mlieko s pomocou odšťavovača. Mak je potrebné si predtým namočiť do vody aspoň na pár hodín. Potom ho celý preženieme cez odšťavovač a vznikne nám v jednej nádobke mlieko plné vápnika a veľmi chutné a v druhej nádobe nám zostane zbytok maku, ktorý sa vynikajúco hodil do tohto koláčika. Ale určite sa dá použiť aj normal mak namočený na pár hodín vo vode, s tým že do zmesi dáme mak vysušený bez vody. )
K maku orieškom a kokosu prišupneme postrúhané jabĺčka, primiešame jednu veľkú lyžicu melasy (alebo medu), asi 1-2 lyžičky kokosáku a trocha citrónovej šťavy. Predtým som si ešte namočila pár kúskov datlí a brusníc do vody na cca 15 minút. Tieto potom poriadne rozmixujeme v mixéri a hodíme k ostatku a dobre premiešame. Najlepšie rukami sa troška pohrať s týmto cestom. Potom všetko pekne poputuje do formy na koláčik.

a teraz ideme na krém na vrch koláčika, ktorý dotvára neuveriteľnú chuť celému koláču ;)
Stačí nám na to zrelé avokádo, kakao, med a tahini pasta (kúpili sme akurát v lidli - ale nemusí byť). Avokádo olúpeme vnútro vyberieme rozmačkáme vidličkou prihodíme kakao, troška tahini pasty a lyžičku medu. Premiešame a máme krásnu chutnú polevu, ktorú rozotrieme na celý koláčik a už len stačí posypať posekanými lieskovcami prípadne inými orieškami :)





Hodíme do ladničky schladiť na nejaký čas a potom si už len vychutnávať tú dobrotu.





.
 


pondelok 4. júla 2016

Fazľová polievka s kyslou kapustou



čo treba:
strakatá fazuľa namočená vopred
kyslá kapusta
zemiaky
cesnak
bobkový list
čierne korenie
údená paprika mletá
chili
štvorfarebné korenie
himalájska soľ
bujón domáci

Najskôr si dáme uvariť fazuľku vo vriacej vode na 5 minút, potom vymeníme vodu za čerstvú prišupneme kyslú kapustu s trochou vody kapustovej, jednu lyžicu kokosáku, bobkový list, cesnak, soľ a ostatné koreniny s troškou domáceho bujónu. A varíme a varíme a varíme tak 45-50 minút kým nám fazuľka nezmäkne asi 20 minút pred koncom vhodíme zemiačiky a primiešame troška domáceho kefíru.

A hotovka ako skoro pri každej polievke platí na druhý deň je vždy najlepšia ;)

Dobrú chuť

 

Pickles - červená repa cuketa a mrkva



Pickles je fermentovaná teda nakladaná/kvasená zelenina v pohári. Veľmi dobrá a zdravá pochúťka-výborný zdroj lakobacilov, ktorú môžete použiť ako prílohu prípadne aj hlavné jedlo ako môj drahý hovorí "vynikajúcí dezertík".
Zeleninu môžete použiť akúkoľvek, teraz máme dve varianty repovo-tekvicové pickles a druhé je repovo-cuketovo-mrkvové.

čo treba:
veľký pohár
červená repa alias cvikla
mrkva
cuketa 
chren
zázvor
soľ himalájska - pomer je na 1kg zeleniny 10g soli

 
Všetku zeleninku si očistíme/umyjeme a pokrájame na menšie kúsky také aby sme ich mohli šupnúť cez food procesor/kuchynský robot. Nakrájanú zeleninu sme odvážili aby sme to vedeli vhodne prisoliť.  My sme si navážili z tohto množstva 2kg očistenej zeleniny tak k tomu použijeme 20g soli.
Všetko preženieme cez robot, ktorý to za nás postrúha, k tomu prihodíme soľ premiešame rukami nech nám pustí zeleninka šťavičku a už len naložíme do pohára. Poriadne ju v pohári postláčame.


Prikrytý pohár odložíme v izbovej teplote na pár dní, kým nám nevystúpi voda a neklesne zasa späť. Malo by to trvať 2-3 dni a môžeme papať.

Cícerové kari s paprikovou ryžou





Milujem cícer - moja najobľúbenejšia strukovina a cícerové karí spojenie sladkého a pikantného je bomba.

čo treba:
ryža jasmínová
paprika mletá
cícer namočený popredu vo vode
kokos taktiež namočený vo vode stačí 10-15minút (alebo kokosové mlieko)
banán 2 ks
rajčina 1 veľká
zázvor sušených aj čerstvý
kurkuma
himalájska soľ
cibuľka
citrónová šťava trošička
rímsky kmín
chili
sušené datle 2-3 ks (bez konzervantov a pridaných cukrov) prípadne iné sladidlo


V prvom rade je dôležité namočiť si cícer do vody noc vopred alebo ráno aspoň na pár hodín.
Namočený cícer dáme variť a hneď vedľa do druhého hrnca hodíme variť ryžu medzitým si pokrájame cibuľku rajčinky banán a zázvor.
Na rozpálený kokosák šupneme kurkumu, rímsky kmín a chili na sekundu speníme a prihodíme k nim cibuľku a časť banánov a časť rajčiny, premiešame a necháme chvíľku restovať na panvici.
K ryži šupneme mletú papriku a premiešame nech sa nám začne červenať tak troška :). Opäť sa vrátim k panvici a prihodím tam zvyšok ingrediencií himalájsku soľ, zvyšok banánov a rajčiny a kokosovú vodu a štipku škorice. Prehrejme na panvici ešte takých 5 minút a potom to všetko šupneme do mixéra a rozmixujeme na vodovú kašu ak je treba doplníme vodu napríklad z uvereného cíceru, keď ho budeme cediť. 


Rozmixované karí zmiešame s uvareným cícerom a po uverení ryže už len servírujeme ako prílohu sme si dali pickles z tekvice a červenej repy.

Dobrú chuť ;)